Misterium Męki Pańskiej, zwane też pasją, po raz pierwszy zaprezentowano w XII wieku. Ta forma teatralna obrazująca ostatnie dni z życia Chrystusa, przedstawiana zazwyczaj przez amatorów, była i nadal jest swoistym narzędziem edukacji religijnej.
W Kamieńcu, 13 kwietnia o godz.1700 , w pogrążonym w mroku kościele, odgłosy biczowania dochodzące z zakrystii zapoczątkowały Misterium Męki Pańskiej. Wprowadzony przez żołnierzy Jezus rozpoczął przemierzanie drogi krzyżowej wzdłuż nawy głównej. Narratorka zapoznała zebranych w tematykę pasji oraz przedstawiała świadków tamtych wydarzeń. Wśród nich byli: Piłat, Stolarz, Dziewczyna, Maryja, Szymon z Cyreny, Weronika, Maria Magdalena, Niewiasta, Judasz, Żołnierz, „Dobry” łotr, Śmierć, Setnik. Każdy z nich przedstawiał swoją wersję wydarzeń i uczuć, wśród których dominował smutek, ból, współczucie, przygnębienie, wyrzuty sumienia i usprawiedliwianie swoich czynów. Pasję, przy biciu dzwonów, zakończyła scena Zmartwychwstania. Ekspresyjna muzyka i efekty świetlne podkreślały dramaturgię i dynamizm przedstawianych obrazów. Wierni obejrzeli misterium ze wzruszeniem i głębokim nabożeństwem. Organizatorów i wykonawców nagrodzili gromkimi brawami.
Główną organizatorką i koordynatorką spektaklu była pani Renata Szumera, a współorganizatorami pan Miłosz i pani Aleksandra Szumera, którzy czuwali nad oświetleniem i dźwiękiem. W postacie występujące w pasji wcielili się parafianie. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i prezentację misterium.