Czcigodny Arcypasterzu !
Serdecznie witam i pozdrawiam Księdza Prymasa w Kamieńcu !
Czynię to chrześcijańskim pozdrowieniem, jakie nauczyli mnie rodzice : „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus…”
Kamieniec, to bardzo stara parafia – jej początki sięgają XIII wieku. Przez kilka wieków opiekę duszpasterską pełnili tu zakonnicy trzemeszeńscy, wyznaczani przez opata. Pierwszym proboszczem diecezjalnym w roku 1845 został Ks. Jan Maksymilian Klupp, którego grób znajduje się przy kościele. Dzieje tej parafii to wiele wydarzeń smutnych. Mieliśmy tutaj nieproszonych gości. Podczas „potopu szwedzkiego” zamordowano proboszcza, który bronił kościół przed zbezczeszczeniem. Potem byli kozacy, przyszły zarazy, rozbiory Polski, powstanie listopadowe i okres dwóch wojen światowych.
W historię parafii jednak wpisane są też wydarzenia piękne i wzniosłe. Przejawem ożywienia pobożności w parafii było założenie Bractwa Św. Józefa na podstawie przywileju Stolicy Apostolskiej z dn. 15.II.1701 roku, gdyż znajdujący się w bocznym ołtarzu piękny obraz Św. Józefa, jak o tym mówią protokoły wizytacyjne biskupów – wierni uznawali i czcili jako łaskami słynący. Św. Józef jest drugim patronem Parafii.
W roku 1721 zarządcą parafii został Ks. Jan Cieński, kanonik trzemeszeński. To on podjął decyzję o rozebraniu zniszczonej świątyni, a na jej miejscu wystawił nową z drzewa modrzewiowego w latach 1722 – 1724. Patronem kościoła został Św. Jakub Apostoł. Ks. Bp Franciszek Kraszkowski dokonał konsekracji tej świątyni dnia 27 października 1726r.
W czasach powojennych kościół był kilkukrotnie poddawany remontom, zabiegom konserwatorskim, zwłaszcza w latach 2000 – 2006, kiedy gruntownie go odnowiono. Dzięki tym zabiegom, możemy nadal podziwiać kunszt artystów sprzed 3 stuleci, którzy tak pięknie i bogato wyposażyli tę świątynię.
Na mocy Dekretu Księdza Prymasa dnia 1 Lipca 2019r. objąłem Parafię w Kamieńcu i w Szydłowie, a 2 miesiące później także posługę kapelana w D.P.S. w Skubarczewie. Miałem świadomość, że przychodzę po proboszczu, który pracował tutaj 34 lata i bardzo wiele dobrych rzeczy tu dokonał. Tak po ludzku bałem się, czy sprostam wszystkim wyzwaniom stojącym przede mną i czy nie zawiodę zaufania Księdza Prymasa. Muszę jednak powiedzieć, że od samego początku spotkałem się z pomocą i z wielką życzliwością obecnego tu Ks. Dziekana, Sołtysa Kamieńca i Sołtysa Szydłowa, oraz wiernych obu parafii. I tak jest do dziś.
Początki mojej pracy w obu parafiach zbiegły się z wybuchem pandemii. W naszych świątyniach mogło uczestniczyć we Mszy św. zaledwie 5 osób. Z pewnością dla wiernych był to bardzo trudny czas, kiedy nie mogli być w kościele. Jednak powrócili !
Na przestrzeni 5 lat podjęliśmy kilka ważnych prac na rzecz kościoła. Naprawiliśmy cały system antywłamaniowy w kościele, zostało wymienione nagłośnienie w świątyni, zainstalowano aparaturę odsłaniającą obrazy w ołtarzu głównym i bocznym, od 5 lat funkcjonuje internetowa strona parafialna. Wymieniono większość szat liturgicznych, a zabytkowe poddano konserwacji. Wyzłocono wszystkie naczynia liturgiczne, zakonserwowano elewację kaplicy pogrzebowej. W latach 2020 – 2022 przeprowadzono kapitalny remont plebanii i uporządkowano teren w stronę jeziora. Te wszystkie prace udało się sfinalizować dzięki ofiarności parafian, bez żadnego zadłużenia. Pięciokrotnie zostały złożone odpowiednie pisma do M. K. i Dz. N. w Warszawie z prośbą o dotację na renowację ołtarza głównego. Niestety, za każdym razem odrzucono tę prośbę. Nie tracimy jednak nadziei.
Obecnie przygotowujemy się do wymiany gontu na dachu kościoła i remontu wieży i sygnaturki, a w następnych latach do konserwacji odeskowania świątyni. Z Polskiego Ładu otrzymaliśmy dotację w wysokości 588 tys. zł. Te prace rozpoczną się na wiosnę. Ufam, że uda się je zakończyć przed wielkim Jubileuszem Trzechsetlecia konsekracji kościoła, który będzie w roku 2026, a na który już dziś zapraszam Księdza Prymasa.
Życie parafii, to przede wszystkim duszpasterstwo. Jako proboszcz cieszę się wzrostem liczby osób przystępujących do Sakramentu Pokuty i do Komunii św. w obu parafiach. Stałą posługą sakramentalną otaczam chorych i starszych parafian. W Kamieńcu zawiązało się II Koło Żywego Różańca, od 3 lat każdego 19 dnia miesiąca sprawujemy nowennę do Św. Józefa. Cieszę się, ze w przygotowanie Liturgii Słowa angażują się coraz częściej osoby świeckie, dorośli. W ciągu roku dzieci, młodzież, a także dorośli przygotowują Misterium Męki Pańskiej, oraz inne okolicznościowe rocznice i wydarzenia. Wykorzystujemy też walory naszego pięknego położenia nad jeziorem, by integrować obie parafie na wspólnych biesiadach, ogniskach, potańcówkach. Jestem pełen podziwu dla wiernych obu parafii, za piękne przygotowanie na nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego w roku 2022r. Wszystkie te sprawy ekonomiczne i duszpasterskie udaje się zrealizować dzięki zaangażowaniu, inicjatywie, życzliwości, otwartości i ofiarności wiernych obu parafii, i za to jestem im bardzo wdzięczny.
Mam jednak świadomość, ze przychodzimy tutaj także z naszymi błędami, wadami, z grzechami. W sferze duchowej nie wszystko udaje się nam wykonać. Martwi mnie mała obecność młodzieży na Mszach św., dzieci z rodzicami mogłoby być więcej. Szukamy możliwości większego dotarcia do nich. Ufam i wierzę, że nasi patronowie Święci Jakub i Józef, N. M. P. wyproszą jeszcze większe odrodzenie naszych wspólnot parafialnych. Chcemy nadal trwać we wspólnocie Kościoła świętego i do świętości dążyć. Będziemy się starali odczytywać znaki czasu i iść za głosem naszego Pana i Zbawiciela.