Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona 15 sierpnia jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. Dogmat o Wniebowzięciu papież Pius XII ogłosił w 1950 roku. Obchodzone corocznie święto ukazuje nam drogę wiary Maryi. Jest ona drogowskazem kierunku w jakim mamy iść jako wspólnota Kościoła oraz w osobistym życiu. Przypomina, że droga do królestwa niebieskiego prowadzi przez Ewangelię.
W polskiej tradycji dzień ten zwany jest świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni za dary ziemi i Bożą opiekę w pracach na roli wierni przynieśli do kościoła wiązanki zbóż, ziół i kwiatów. Po modlitwie błogosławieństwa kapłan poświęcił te symboliczne owoce ziemi.
W Polsce w tym dniu przypada dodatkowo Święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wierni dziękowali Bogu za wolną Ojczyznę słowami pieśni „Boże, coś Polskę”.
W odpowiedzi na apel przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego po uroczystości odbyła się zbiórka pieniężna na rzecz mieszkańców Słowenii, którzy ucierpieli w wyniku największej powodzi, jaka nawiedziła ten kraj od czasu odzyskania niepodległości. Zebrane fundusze za pośrednictwem Caritas Polska zostały przekazane potrzebującym.