W poniedziałek, 29 sierpnia o godz. 600 rano, z Kamieńca wyruszyła 33. osobowa grupa na dwudniową pielgrzymkę po Ziemi Lubuskiej i Krajnie.
Łagów
Po średniowiecznym zamku joanitów oprowadził przewodnik, który w poszczególnych pomieszczeniach zapoznawał z historią zakonów krzyżowych oraz z dziejami obiektu. Zwiedzanie zakończono na wieży, skąd roztaczał się piękny widok na turkusowe wody jeziora Trześniowskiego i Łagowskiego.
Rokitno
Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej było kolejnym celem pielgrzymów. Kustosz obiektu, ksiądz Piotr Bortnik, opowiedział historię obrazu słynącego cudami oraz zapoznał z elementami barokowego wystroju świątyni. Po indywidualnej modlitwie przed cudownym wizerunkiem pielgrzymi udali się w dalszą drogę.
Skrzatusz
Po zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma, uczestnicy pielgrzymki udali się do świątyni, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej Bolesnej. Po wspólnej modlitwie przed łaskami słynącą Pietą, pani Maria – przewodnik, przybliżyła dzieje figury oraz zapoznała z wystrojem świątyni. Przed udaniem się na spoczynek był czas na modlitwę w Kaplicy Adoracji, spacer do źródła, czy modlitwę na ścieżce różańcowej.
Górka Klasztorna
We wtorek 30 sierpnia pielgrzymi wyruszyli do najstarszego w Polsce sanktuarium maryjnego Matki Bożej Góreckiej. Każdy miał czas na modlitwę indywidualną przed cudownym wizerunkiem, na zwiedzenie świątyni, spacer i wypoczynek. W Łobżenicy grupa nawiedziła wraz z księdzem proboszczem grób jego rodziców i dziadków.
Byszewo
Historię kościoła, ufundowanego przez zakon cystersów, opowiedział kustosz, ksiądz Stefan Adrich. Przybliżył również dzieje słynącego cudami wizerunku Matki Bożej Królowej Krajny. Następnie ksiądz proboszcz odprawił Mszę św. w intencji pielgrzymów oraz żywych i zmarłych parafian z Kamieńca i Szydłowa. W liturgię słowa oraz posługę przy ołtarzu włączyli się pielgrzymi. Po Mszy św. grupa udała się nad jezioro, na którym widnieje kopia cudownego obrazu.
Koronowo
Okazała w swych rozmiarach pocysterska bazylika mniejsza p.w. Wniebowzięcia N.M.P. była ostatnim celem pielgrzymowania. Z barokowo-renesansowym wyposażeniem jej wnętrza zapoznał diakon W.S.D. z Pelplina, Karol Sosnowski. Po modlitwie przed ołtarzem głównym, w którym znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie N.M.P., pielgrzymi udali się w drogę powrotną do Kamieńca.