WIELKA SOBOTA

WIELKA SOBOTA – 17 kwietnia

To dzień ciszy i trwania w milczeniu przy grobie Pana, rozważanie tego co stało się na krzyżu – zbawienie człowieka. Wierni przez cały dzień trwali na modlitwie adorując Najświętszy Sakrament.

ŚWIĘCONKA

W sobotę odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów. O godzinie 1000 i 1200 po modlitwie błogosławieństwa kapłan poświęcił koszyczki, w których wierni przynieśli chleb, baranka, jajka, przyprawy, mięso i wędliny. Pokarmy te podczas wielkanocnego śniadania będą przypominać o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią: chleb o ustanowieniu Eucharystii, jajko (symbol rodzącego się życia) o zmartwychwstaniu, mięso i wędliny (symbol baranka) o Chrystusie, który ofiarował się za nas.

WIGILIA PASCHALNA

Liturgia Wigilii Paschalnej jest celebracją zmartwychwstania Chrystusa. Składa się z liturgii: światła, słowa, chrztu i Eucharystii.

Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem ognia, od którego celebrans zapalił Paschał – symbol Jezusa Zmartwychwstałego. Na paschale zakreślił znak krzyża, cyfrę obecnego roku, litery greckie Α i Ω oraz wbił 5 symbolicznych gron. Wszystkie te znaki przypominają, że Chrystus Zmartwychwstały jest początkiem wszystkich rzeczy, a równocześnie jest spełnieniem całej historii. Zapalenie nowego ognia rozpoczyna porządek nowego czasu. Od paschału wierni zapalali świece, by ukazać zwyciężenie ciemności przez światło. Obrzęd światła zwieńczyła uroczysta pieśń Pochwała Paschału – Exultet.

Dalszą częścią liturgii paschalnej były czytania przeplatane psalmami. Przypomniały całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, aż do Ewangelii o zmartwychwstaniu Jezusa.

Następnym etapem celebracji była liturgia chrzcielna, na którą złożyła się Litania do Wszystkich Świętych, uroczyste błogosławieństwo wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Pozwoliło to wiernym na rozważanie tajemnicy śmierci starego życia w grzechu oraz zmartwychwstania do nowego życia w łasce.

Wigilia Paschalna miała swój finał w liturgii Eucharystii i przyjęciu Komunii Świętej.

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 18 kwietnia

O godz. 600 dzwony kościelne oznajmiły radosną nowinę – Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wierni okazali swą radość uczestnicząc w procesji rezurekcyjnej, po której odśpiewali pieśń Te Deum laudamus. Wyjście z Chrystusem Eucharystycznym poza mury kościoła rozpoczęło świętowanie Jego zmartwychwstania rozciągnięte na 8 dni. Niech zmartwychwstały Pan gości w naszym życiu codziennie przez cały rok.