W poniedziałek rano, z parkingu przy kościele, wyruszyły na wycieczkę autokarową po Ziemi Łowickiej 32. osoby.
Zwiedzanie rozpoczęto w Oporowie od zamku gotyckiego z połowy XV wieku, wzniesionego z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego, Władysława z Oporowa. Po tej późnogotyckiej budowli obronnej, jednej z nielicznych tego typu w Polsce, oprowadził przewodnik. Wędrując z grupą po komnatach opowiadał historię przemian architektonicznych obiektu, mających miejsce na przestrzeni XV-XX wieku oraz dzieje rodów związanych z tym miejscem. Zwiedzający mogli podziwiać wyposażenie i wystrój wnętrz oraz przedmioty z różnych epok. Pobyt na zamku zakończono wejściem na mury obronne, z których roztaczał się widok na okolicę, park i dziedziniec zamkowy.
Kolejnym miejscem zwiedzania była bazylika katedralna w Łowiczu, zwana „Mazowieckim Wawelem”. Dzieje katedry sięgają 1100. roku. W 1433 r. abp Wojciech Jastrzębiec, ówczesny prymas Polski, nadał jej tytuł kolegiaty i erygował przy niej kapitułę. Po barokowej bazylice p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oprowadził grupę przewodnik. Zapoznał z historią i dziejami tego miejsca, bogatym wystrojem architektonicznym i malarskim. Szczególną uwagę zwrócił na otaczający świątynię zespół kaplic sepulkralnych o interesujących rozwiązaniach architektonicznych. Kaplice są miejscem spoczynku dwunastu arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski. Na zakończenie przewodnik oprowadził po muzeum mieszczącym się w jednej z wież kościelnych. Wyeksponowano tam naczynia i szaty liturgiczne oraz przedmioty kultu religijnego.
Ostatnim celem wycieczki był zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie. Utworzono go w 1694 roku na podwalinach starego dworu Nieborowskich. Od 1774 do 1944 roku stanowił własność rodu Radziwiłłów. Po obiekcie oprowadził przewodnik, który szczegółowo zaznajomił z historią tej barokowej rezydencji oraz dziejami rodów zamieszkujących ją. Zwiedzający mogli podziwiać wyposażenie i wnętrza pałacowe, które zachowały się w stanie oryginalnym. Walory zwiedzania wzbogaciła wystawa czasowa „W podróży”, będąca przekrojową opowieścią o polskich podróżnikach. Została uzupełniona przedmiotami niezbędnymi podczas wyjazdów i wędrówek w poprzednich epokach. Pobyt w Nieborowie zakończono spacerem po barokowym parku w stylu francuskim.
Wycieczka dostarczyła wielu przeżyć estetycznych oraz pogłębiła wiedzę historyczną i z zakresu historii sztuki świeckiej i sakralnej. Wszyscy wrócili z niej zadowoleni.